Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
80 postów 434 komentarze

Najwyższe drzewo w lesie. Wizyta Merkel w Polsce.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Niedobrze jest być najwyższym drzewem w lesie.” - ta stara japońska sentencja z okresu Sengoku najlepiej oddaje obecną sytuację Niemiec w Europie. Właśnie to w mojej ocenie jest powodem wizyty kanclerz Merkel w Polsce dnia 07.02.2017.


Niemcy po 2 Wojnie Światowej miały bardzo złą prasę w całej Europie. Dzięki cechom uniwersalnym takim jak pracowitość, sumienność, praworządność, wysoka kultura techniczna udało się Narodowi Niemieckiemu osiągnąć pozycję europejskiego lidera. To jednak przysparza RFN poważnych problemów. Stare pretensje narodów terroryzowanych przez niemiecką hitlerowską machinę wojenną wracają do życia. Coraz częściej słyszy się tak u Greków jak i Włochów, Hiszpanów, Czechów pomruki niezadowolenia z polityki Berlina.


Rozwiązaniem dla Niemiec jest zacieśnienie współpracy z Polską rządzoną obecnie przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Jej prezes Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” stwierdził: „Angela Merkel jest absolutnym numerem jeden w UE i nie jest to zdrowa sytuacja”(1). To zdanie jest równoznaczne z tytułową sentencją japońskich strategów okresu rozbicia dzielnicowego. Dochodzi bowiem do niebezpieczeństwa w którym Niemcy będą konfrontowani z wieloma narodami Europy. Jeśli nawet jednostkowo z każdym oddzielnie silne gospodarczo RFN sobie poradzi o tyle z wszystkimi naraz nie ma najmniejszych szans.


Oprócz niemieckiej gospodarczej omnipotencji w Europie ważne są również czynniki społeczne, kulturowe i religijne. Dlatego też zmiany w polityce USA po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa oraz całkowite fiasko polityki multi-kulti lewackich elit zachodnich - rekonfigurują układ sił w Europie. Upadła Francja, odpływająca z UE coraz mniejsza Brytania(3), zadłużone kraje PIGS to wielkie problemy dla kanclerz Angeli Merkel(7). Napięcia narodowe wewnątrz kontynentu dla Niemiec oznaczają tylko jedno - koniec prosperity. Pomóc może stabilna politycznie, społecznie i gospodarczo Polska oraz jej bardzo dobre relacje z USA. Co jest nowością w niemieckiej publicystyce na czynnik gospodarczy w relacjach z Polską zwraca uwagę Reinhold Veser na łamach FAZ w słowach „dla niemieckiej gospodarki Polska jest ważniejszym partnerem niż Rosja" .(2)


Drugą ważną sprawą w mojej ocenie jaka skłoniła kanclerz RFN do wizyty w Polsce są jesienne wybory do Bundestagu. Znaczna Polonia niemiecka z pewnością przechyli szalę na rzecz Angeli Merkel. Pomogą w tym słowa Jarosława Kaczyńskiego:


    „Ważne jest to, że pani Merkel jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.” (1)


Tym sposobem „Naczelnik” Kaczyński może znacząco przyczynić się do kreacji polityki naszych zachodnich sąsiadów.


Geopolityczna perspektywa wizyty kanclerz Merkel w Polsce.Za rządów Prawa i Sprawiedliwości jak to słusznie zauważył w jednym z programów publicystycznych TVP-Info Witold Gadowski – Polska odzyskuje niepodległość. Działania tak rządu jak i prezydenta 3RP kalkulowane są na polsko-amerykański sojusz wojskowy jak i stabilizacje relacji polityczno-gospodarczych z naszymi sąsiadami. Polska jest liderem Grupy Wyszehradzkiej, przychylne dla tej inicjatywy politycznej są również inne kraje regionu. Jest to krytyczny czynnik w dalekosiężnych planach polityki niemieckiej, amerykańskiej, rosyjskiej i chińskiej.


Projekt gospodarczy a co za tym idzie również polityczny chińskiego Jedwabnego Szlaku który spina Europę i Azję w jeden organizm gospodarczy stanowi oś sporu o dominację nad światem pomiędzy mocarstwami morskimi USA - Chiny. O ile bowiem Stany Zjednoczone Ameryki dysponują środkami technicznymi do blokady morskiej nitki Jedwabnego Szlaku o tyle na lądową nitkę nie mają bezpośrednio żadnego wpływu. Kluczowymi krajami tranzytowymi tej nitki są Rosja i Polska.


Jeśli Polska wzmocni swoją pozycję w regionie, jeśli uda się jej wprowadzić praworządność na własnym terytorium wówczas istnieje potencjalna możliwość że stanie się dla europejskiego fragmentu Jedwabnego Szlaku głównym hubem transportowym. Płyną z tego olbrzymie korzyści ekonomiczne i polityczne. Świadome tego USA systematycznie przenoszą swoje europejskie oddziały przedsiębiorstw do Polski. Jednocześnie Pan Prezydent Duda zachęca firmy technologiczne z przeludnionego Izraela do inwestycji w naszym kraju. W ciągu kilku lat Polska ma szansę na skok technologiczny i gospodarczy.


Te właśnie czynniki powodują że europejski hegemon – Niemcy muszą się liczyć z polskim partnerem. Jeśli bowiem w interesie USA i Izraela będzie zasadnicze wzmocnienie Polski, a wszystko na to wskazuje to RFN nie tylko utraci swoją pozycję ale i może zostać oskarżona o gospodarczy wyzysk narodów Europy.


Sojusz Polska-USA-Izrael kluczowy dla lądowej nitki Jedwabnego Szlaku re-definiuje niemiecką politykę Mitteleuropy – gospodarek komplementarnych wobec Wielkiej Rzeszy Niemieckiej.


Przypuszczam że obok naprawy UE jest to jeden z głównych politycznych powodów przyjazdu kanclerz Merkel na naukę do Jarosława Kaczyńskiego która odbyła się w hotelu Bristol o godz 18 czasu polskiego. (5)

Po spotkaniu Jarosław Kaczyński powiedział:

- „Rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze. Będą dalsze kontakty, (...) myślę, że ta dzisiejsza wizyta pani kanclerz przyniesie dobre rezultaty.”


Posko-niemieckie kwestie sporne.- Beata Szydło stanowczo skrytykowała projekt Nord Stream 2 (4) ponieważ w mojej ocenie wpisuje się on w politykę hitlerowską Mitteleuropy. Stanowi on narzędzie ekonomicznego nacisku Rosji na Polskę, Ukrainę i Białoruś. Powoduje że decyzje energetyczne dotyczące tych krajów rozstrzygane są w Berlinie i Moskwie.


- Rafał Bartek uczestnik rozmowy mniejszości niemieckiej z kanclerz Merkel powiedział że jednym z tematów rozmowy była kwestia decyzji rządu o powiększeniu miasta Opola kosztem czterech sąsiednich gmin, w których mieszkają skupiska mniejszości niemieckiej. Przeciwnicy tej decyzji oceniali, że zmiana granic administracyjnych odbyła się z naruszeniem polskich i międzynarodowych przepisów prawa o ochronie praw mniejszości narodowych. (6)


Należy zauważyć że sygnalizowane przez stronę Polską uwłaczające traktowanie mniejszości polskiej w Niemczech do dziś nie zostały należycie rozwiązane w RFN. Dopiero za rządów PIS w Polsce zaczęto poważnie traktować piątą kolumnę na Opolszczyźnie. Jest to jakiś przyczynek do należytego rozwiązania kwestii mniejszości polskiej w Niemczech.


Jarosław Kaczyński skasował Donalda Tuska


Na temat rozmowy Kaczyński-Merkel profesor Legutko w odpowiedzi na pytanie: „Czy kanclerz zachęcała prezesa Jarosława Kaczyńskiego, żeby Polska poparła kandydaturę Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej?” stwierdza że stanowisko prezesa PIS jest jednoznaczne – Polska nie poprze tej kandydatury.


Argumentacja była mocna. Prezes Kaczyński mówił że Donald Tusk jest w Polsce postacią kontrowersyjną. Wobec niego toczone są postępowania w których może być jego odpowiedzialność polityczna, prawna i karna. Ponadto oświadczył że Tusk nie wystąpił do rządu 3RP o poparcie jego kandydatury. (8)

Kandydatura Donalda Tuska jest na szali przeciw wysiłkom utrzymania jedności Europy.


„Merkel podejmuje teraz znaczny wysiłek, by utrzymać jedność Europy i ta wizyta właśnie tego dotyczyć będzie, mimo wszystkich różnic” – mówiła Judy Dempsey z biura Carnegie Europe w Berlinie. (7)

Agnieszka Stelmach zauważa na łamach PCH24 że Merkel chce usłyszeć zapewnienie władzy w Warszawie poparcia czterech głównych punktów deklaracji w sprawie przyszłości UE. Mają one być przyjęte w Rzymie w przyszłym miesiącu. Szerokie polsko-niemieckie porozumienie w sprawie jednolitego rynku, bezpieczeństwa i polityki na rzecz zwiększenia zatrudnienia dla młodzieży posiada pewne różnice głownie w odniesieniu do imigracji. (7)

Należy zatem przypuszczać że druga tura przewodniczącego Rady Europejskiej zostanie poświęcona na ołtarzu utrzymania jedności Unii Europejskiej. Jeśli do tego dojdzie jest wysoce prawdopodobne że obecny przewodniczący RE w końcu będzie prezentowany w wiadomościach jako Donald T.

Jeden Donald w polityce wystarczy.   1) //wpolityce.pl/polityka/326478-jaroslaw-kaczynski-dla-frankfurter-allgemeine-zeitung-angela-merkel-jest-absolutnym-numerem-jeden-w-ue-i-nie-jest-to-zdrowa-sytuacja?strona=1

   2) //fakty.interia.pl/swiat/news-niemieckie-media-o-wizycie-merkel-w-polsce-chlodna-przyjazn-,nId,2349206

   3) //fakty.interia.pl/raporty/raport-brytyjskie-referendum/aktualnosci/news-szkocki-parlament-zaglosowal-przeciw-brexitowi,nId,2349166

   4) //fakty.interia.pl/polska/news-angela-merkel-w-polsce-przebieg-wizyty,nId,2349188

   5) https://twitter.com/pisorgpl/status/829026287096360961

   6) //fakty.interia.pl/polska/news-angela-merkel-w-polsce-przebieg-wizyty,nId,2349188

    7) „zaniżanie wartości euro za pośrednictwem Europejskiego Banku Centralnego, by ratować strefę euro i transferować środki do słabych rządów.” //www.pch24.pl/bezprecedensowe-spotkanie-merkel-z-kaczynskim--sojusz-z-niemcami-koniecznoscia-,49302,i.html

    8) //wpolityce.pl/polityka/326644-nasz-wywiad-prof-legutko-o-spotkaniu-kaczynski-merkel-watek-tuska-pojawil-sie-na-koncu-rozmowy-stanowisko-bylo-wyrazne-nie-mozemy-poprzec-tej-kandydatury?strona=2

 

KOMENTARZE

 • Najwyższe drzewo w lesie
  ...w zasadzie stare próchno, które trzeba jak najszybciej wykarczować
 • Najwyższe drzewo w lesie. Wizyta Merkel w Polsce.
  >>Jeśli Polska wzmocni swoją pozycję w regionie, jeśli uda się jej wprowadzić praworządność na własnym terytorium wówczas istnieje potencjalna możliwość że stanie się dla europejskiego fragmentu Jedwabnego Szlaku głównym hubem transportowym. Płyną z tego olbrzymie korzyści ekonomiczne i polityczne. Świadome tego USA systematycznie przenoszą swoje europejskie oddziały przedsiębiorstw do Polski. Jednocześnie Pan Prezydent Duda zachęca firmy technologiczne z przeludnionego Izraela do inwestycji w naszym kraju. W ciągu kilku lat Polska ma szansę na skok technologiczny i gospodarczy.
 • @s.r. 60 l. 10:41:44
  i tego faktycznie trzeba się bać...koszerni już widać zwietrzyli interes, a Maliniak z Brochą nie na darmo jeżdżą do Izraela...zrobią nam Palestynę, to efekt 800-set letniej "symbiozy" koszernych w Polin...
 • @
  Cyt://Beata Szydło stanowczo skrytykowała projekt Nord Stream 2 (4) ponieważ w mojej ocenie wpisuje się on w politykę hitlerowską Mitteleuropy. Stanowi on narzędzie ekonomicznego nacisku Rosji na Polskę, Ukrainę i Białoruś. Powoduje że decyzje energetyczne dotyczące tych krajów rozstrzygane są w Berlinie i Moskwie.//

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą tezą. Decyzje te rozstrzygane są nie w Berlinie, ponieważ w "Berlinie" stacjonują wojska USA. Decyzje odnośnie Europy podejmują kolegialnie Rosja i USA, a żydzi jak zwykle pośredniczą.

  cyt://Niemcy po 2 Wojnie Światowej miały bardzo złą prasę w całej Europie. Dzięki cechom uniwersalnym takim jak pracowitość, sumienność, praworządność, wysoka kultura techniczna udało się Narodowi Niemieckiemu//

  Cechom uniwersalnym??:)
  A słyszał autor o niemieckim "honorze pracy"?
 • @trybeus 10:51:45
  "i tego faktycznie trzeba się bać"

  Naród Polski ma za słabe turbiny żeby płynąć pod prąd. "Polskie obozy zagłady" wpychają nas w łapska żydowskie bez możliwości wyboru. Już jesteśmy gospodarką komplementarną wobec RFN.
  Zamiast się bać trzeba poważnie potraktować "klucze pobudki", jednoczyć polskie społeczeństwo a nie budować polskie piekiełko jak to mamy w zwyczaju.
  Jeśli Polacy będą podzieleni, skonfliktowani, wzajemnie się nienawidzący to we własnym kraju zostaną rozegrani przez mniejszość bez względu na to czy będzie to ukraińska, niemiecka czy żydowska.
 • @Arjanek 11:39:31
  "Decyzje odnośnie Europy podejmują kolegialnie Rosja i USA, a żydzi jak zwykle pośredniczą."

  hmm..
  .. "pod żydowskim zarządem powierniczym"? Zdecydowanie upieram się że Niemcy urwały się ze smyczy o czym pisze Agnieszka Stelmach na PCH (7). Niemiecko-Japońsko-Amerykańska wojna walutowa jest tego dowodem. Współpraca Pekinu i Berlina z pominięciem Waszyngtonu.

  @Arjanek 11:39:31
  "A słyszał autor o niemieckim "honorze pracy"?"
  - tak, a nawet go doświadczyłem jak wielu moich znajomych. Nie zmienia to faktu że bez pracy i organizacji państwa RFN przy pomocy pieniędzy amerykańskich nic by nie osiągnęło.
 • @norwid 15:06:11
  Ciekawe komu aż tak się tekst nie podoba, że postawił 1??
  Zawsze z uwagą czytam Twoje teksty, są napisane pięknym polskim językiem i reprezentują polską racje stanu. Widać nie wszyscy potrafią na NE czytać ze zrozumieniem. Stawiam 5.
  Pozdrawiam
  Krzysztof
 • @trybeus 10:51:45
  Maliniak mówił chyba o 1000-letniej więzi z Israelem.Uś,ale hystoria!
 • Autor
  Rzeczowo.
  Ja jednak będę się upierał, że kontakty z Chinami musimy pielęgnować. Postawienie tylko na USA-Izrael nie do końca mi się podoba, choć rezygnacja z kondominium niemiecko-rosyjskiego uważam za pozytyw.

  Obecnie w swiecie rodzi się nowy geopolityczny podział. Mam nadzieję, że znajdziemy w nim swoje miejsce i swoje interesy.

  Pozdrawiam
 • @norwid 15:06:11
  "klucze pobudki"...nie zauważyłem takowych, czy chodzi o rządy Pisu?
  poza tym ja jestem oczywiście za jednoczeniem Polaków, ale to nierealne dopóki scena polityczna będzie dwupartyjna (puławianie i natolińczyki, żydzi i chamy)...Polaków można tylko skłócić na płaszczyźnie politycznej, etnicznie się nie da, no chyba, że "zmieszają nas" z Ukraińcami, więc na razie tych "kluczy pobudki" się nie spodziewam...

  polskie piekiełko robi nam tandem PO-PISu, dlatego dopóki nie będzie opcji "wszyscy won" nic się w tej materii nie zmieni...
 • @Cheval Noir 16:44:53
  he...za chwilę się dowiemy, że to żydzi nas ochrzcili:)) A Chrobry miał pejsy:))
 • @Arjanek 11:39:31
  //Decyzje odnośnie Europy podejmują kolegialnie Rosja i USA, a żydzi jak zwykle pośredniczą.//
  Jak oni posrednicza!; )))))
 • @norwid 15:06:11
  //Jeśli Polacy będą podzieleni, skonfliktowani, wzajemnie się nienawidzący to we własnym kraju zostaną rozegrani przez mniejszość bez względu na to czy będzie to ukraińska, niemiecka czy żydowska.//

  Polacy sa podzieleni przez mniejszosci.
 • @trybeus 20:09:01
  Klucze pobudki to inicjatywa Grzegorza Brauna.
 • @Czartoryski 22:50:12
  Czartoryski powinien wiedzieć jak to onegdaj bywało, kiedy to mniejszości siłą w Rzeczypospolitej były. A jednak brać szlachecka przez poświadczenie i zastawę stołową wzajem się wspierali. Pięciu kamratów i nijak Wielki Żydowina przemóc nie potrafił szlachty naszej. Dziś radziecki Polak karty rozdaje, wierzący czy nie ufność pokłada w materii, pieniądze robi, nie dobra czy usługę ale PINIĄDZE.
 • @trybeus 20:10:14
  Wykrakałeś!A może był i obrzezany? Wystarczy przeczytać przekład tekstowy do pieśni https://www.youtube.com/watch?v=oNraPMIbG6U
  żydowskich niewolników(niezależnie od kontekstu,w jakim został umieszczony),żeby przekonać się,jak już wtedy żywa wśród nich była wiara w Chrystusa,jeszcze nie narodzonego.To szyderstwo z mojej strony,ale ktoś przegiął.
  Podobnie,jak tutaj
  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=19671&Itemid=119
  Z Prymasem Tysiąclecia umarła nadzieja...
 • @Cheval Noir 13:47:45
  Teeee! Szewał! ;-) Ty weź się zrób na czerwono (czytaj: załóż konto) i.... piszyj, piszyj ;-)

  Jak za bardzo uszczypliwie, to przepraszam, ale coś mi się zdaje, że nadepnął Pan na intrygujący wątek.

  A inskrypcje po hebrajsku na Szczerbcu to skąd się wzięły?

  Hmmm....?

  I co teraz?

  Mega pozdro!
 • @ Autor
  Muszę to wszystko jakoś ogarnąć, ale daję 5*

  Ukłony
 • @norwid 03:47:58
  rozumiem...poważam G. Brauna, ale niestety nie ma on przebicia dopóki w Polsce będzie model dwupartyjny "popis"...
 • @trybeus 19:15:20
  "ale niestety nie ma on przebicia dopóki w Polsce będzie model dwupartyjny "popis"..."

  I pomyśleć, że niektórzy są za jow-ami :-(

  Pozdro!
 • @ Autor
  "Jeśli do tego dojdzie jest wysoce prawdopodobne że obecny przewodniczący RE w końcu będzie prezentowany w wiadomościach jako Donald T."

  Oby jak najszybciej. Sprawiedliwości musi stać się zadość.
 • @Jasiek 18:30:16
  Ty szę mię pytasz? Ibrahim ibn Jakub jak wiesz umiał pisać. Proste,jak laska Mojżesza,którą w skałę puknął.
  Też pozdrawiam. Szalom.
 • @Jasiek 19:23:04
  Wiara góry przenosi, ale nie w Polin.
 • @Cheval Noir 20:01:02
  "Wiara góry przenosi, ale nie w Polin."

  A wiesz dlaczego? Bo nie ma Polin.

  Jest Polska!
 • @Cheval Noir 19:42:04
  "Ibrahim ibn Jakub jak wiesz umiał pisać."

  No ale droga od Abrahama do napisów na Szczerbcu trochę daleka. Ktoś to musiał "przedsięwziąć"...

  Na pewno nic nie wiesz? ;-)
 • @krzysztofjaw 19:20:48
  "...kontakty z Chinami musimy pielęgnować. Postawienie tylko na USA-Izrael nie do końca mi się podoba, choć rezygnacja z kondominium niemiecko-rosyjskiego uważam za pozytyw."

  AM, który podobno twierdził, że istnienie terminalu koło Łodzi jest niebezpieczne dla Polski mówił już coś innego:

  "Zrobię wszystko, żeby było tam zagwarantowane bezpieczeństwo państwa polskiego i aby to przedsięwzięcie zostało zrealizowane "

  Oto link do całości:
  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/542284,suchy-port-lodz-terminal-jedwabny-szlak.html

  Mam nadzieję, że Chińczycy nie wybudują linii kolejowej... po dnie Bałtyku. Załamałbym się.

  Ukłony
 • @Jasiek 20:32:11
  Uwierzę,gdy "nasz" Donald zostanie zatrzymany na Okęciu i od tego dnia będzie o nim pisane-Donald T.
 • Drzewo kiedy do wycięcia
  Witam
  Trzeba tych Niemców i mamę Merkel zapytać o te ,,otwartą współpracę,,??
  Co Ona ...nam Polakom do dzisiaj wniosła, dała i wzbogaciła?..??
  Chyba już czas na analizę, wnioski....i Wyniki!!
  Pozdrawiam. Serd

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

 • posty: 67 komentarze: 563